Με το γκολ του Ιγκόρ ο Πανθρακικός νίκησε 1-0 την Βέροια

panthrakikos2

Με το γκολ του Ιγκόρ στο 42΄ο Πανθρακικός πήρε την νίκη με 1-0 εντός έδρας επί της Βέροιας για την 5η αγωνιστική της Super League και έτσι πήρε «εκδίκηση» για τις δυο ήττες στο πρωτάθλημα την περασμένη σεζόν.

panthrakikos99Στο πρώτο ημίχρονο το ματς είχε αρκετές ευκαιρίες για τις δύο ομάδες ενώ στο δεύτερο ο Πανθρακικός ήταν ανώτερος. Η Βέροια, ολοκλήρωσε το ματς με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Μπάρμπα στο 86΄.

Το ματς ανάμεσα στον Πανθρακικό και την Βέροια ήταν κατά κάποιο τρόπο ένα βαθμολογικό ντέρμπι. Οι δύο ομάδες είχαν ακριβώς τις ίδιες επιδόσεις τις πρώτες πέντε αγωνιστικές (μια νίκη, μια ήττα και 2 ισοπαλίες) και όποιος κέρδιζε θα ξέφυγε και θα ανέβαινε ακόμη περισσότερο στον βαθμολογικό πίνακα.

Οι ποδοσφαιριστές του Άκη Μάντζιου, με το πλεονέκτημα του γηπεδούχου μπήκαν πιο δυνατά και είχαν τον έλεγχο της igorαναμέτρησης, δίχως βέβαια να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Αναστασόπουλου. Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι είχαν περισσότερο ρόλο κομπάρσου στο ματς και ήθελαν να "χτυπήσουν" στην αντεπίθεση. Παρόλα αυτά, δεν είδαμε κάποια σπουδαία ευκαιρία, παρά μόνο κάποια σουτ από Παπαγεωργίου, Ιγκόρ και Μπαργκάν (Πανθρακικός) και Μπαργκάν (Βέροια).

Ιγκόρ, το πρώτο βιολί (1-0)

Όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα πάνε στα αποδυτήρια όπως ήρθαν, όμως το μεγάλο επιθετικό όπλο του Πανθρακικού είχε διαφορετική άποψη. Τρία λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου igkor 21(42'), ο Κάσες έβγαλε ωραία σέντρα από τα δεξιά και ο Ιγκόρ με απλό και ωραίο πλασέ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Αναστασόπουλου ανοίγοντας το σκορ. Το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, ενώ ο Ιγκόρ πέτυχε το τέταρτο φετινό του γκολ στο πρωτάθλημα.

Στην επανάληψη, το σκηνικό δεν διαφοροποιήθηκε ιδιαίτερα. Με λίγα λόγια, ο ρυθμός του αγώνα ήταν καλός, ενώ το πάθος αυξήθηκε από τους ποδοσφαιριστές, με αποτέλεσμα να δούμε κάποια σκληρά μαρκαρίσματα και αψιμαχίες. "Μέλι μέλι όμως και τηγανίτα τίποτα", που λέει και ο λαός, αφού όλα τα είχε το ματς, εκτός από ευκαιρίες. Δύο μονάχα ήταν οι εξαιρέσεις... Στο 53' ο Μρντάκοβιτς νικήθηκε από τον εξαιρετικό Σέρεμετ σε τετ α τετ, ενώ στο 56' ο Ιγκόρ θα μπορούσε να διπλασιάσει τα τέρματά του, όμως pegasus LARGE t 1041 106086704τελικά σούταρε άουτ από καλή θέση.

ΣΚΟΡΕΡ: 42΄Ιγκόρ

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κύζας (Δράμα)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ:64΄Λαδάκης - 8΄ Αμαραντίδης, 65΄Μπαργκάν, 70΄Μπάρμπας

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 86΄Μπάρμπας

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ: Σέρεμετ, Παπαγεωργίου, Ντιόγκο, Ρομέου (90΄Κατσικοκέρης), Μίκουλιτς, Ντε Σόουζα, Λαδάκης, Μπαϊκαρά, Κάσες (77΄Εμπόου), Τζάνης (67΄Ζεκίνια), Χρήστου.

ΒΕΡΟΙΑ: Αναστασίου, Μπάρμπας, Καλτσάς, Ορέστες, Αμαραντίδης, Γεωργιάδης, Μπεν, Τραπ (74΄Όστοιτς), Μρντάκοβιτς, Ζεζίνιο (46΄Σιόντης), Μπαργκάν (84΄Παυλίδης)